ponedeljek, 1. november 2010

Vaja 02

DIGITALNI RAČUNALNIK


Računalnik je sestavljen iz naslednjih najpomembnejših enot:
*      Procesor
*      Pomnilnik RAM, ROM
*      Trdi disk
*      Napajalnik
*      Osnovna plošča
*      DVD enota
*      Grafična kartica
*      Kabli za povezovanje enot.

PROCESOR:

Procesor je osrednji del računalnika. V mikroračunalniku je procesor po navadi en sam čip - mikroprocesor. V večjih računalnikih je sestavljen iz več čipov. Delovanje pa je v vseh računalnikih podobno.  Procesor obdeluje informacijo. Prejema programske ukaze in podatke. Ukaze drugega za drugim izvršuje, s podatki pa dela, kar mu velevajo ukazi.  Lahko na primer prejme dve števili ter ukaz, naj ju sešteje. Vzame prvo število in ga posadi v za to namenjeni pomnilniški prostorček. Potem vzame drugo število in ga prišteje prvemu.  V pomnilniškem prostorčku je zdaj vsota obeh števil. Procesor jo lahko pošlje na zaslon, če dobi na primer tak ukaz.  To zveni kaj preprosto in v resnici se procesor ne ukvarja kar naravnost z zapletenimi operacijami. Te vedno obdela z vrsto preprostejših. Ker pa je tako zelo hiter - v eni sekundi lahko na primer opravi več milijonov preprostih operacij - lahko hitro rešuje tudi težke naloge.
Poznamo več vrst procesorjev:
  • Celeron
  • Pentium
  • AMD
  • Cyrox


DELOVNI POMNILNIK RAM, ROM:

ROM ( Read Only Memory) in RAM (Random Access Memory) sta kot brata in sta nekako  v sorodu. Oba sta namreč računalnikova pomnilnika. V obeh se shranjuje informacija. V pomnilniku je informacija shranjena v nekakšnih predalčkih.  Pri hišnih računalnikih gre v vsak predalček osem bitov informacije. Drugi računalniki imajo lahko tudi večje predalčke. Ko računalnik spravi informacijo v kak predalček, določi predalčku število. Tako lahko kasneje informacijo brez težav najde. Velikost računalnikovega pomnilnika je odvisna od zmogljivosti njegovega procesorja. Razlika med ROM-om in RAM-om pa je vendarle precejšnja, tako kot je po navadi med brati. V ROM-u je informacija že vpisana, ko računalnik kupimo. V njem so po navadi programi, ki jih računalnik nujno potrebuje. Informacije v ROM-u navadno ne moremo zbrisati. Zato se ta pomnilnik imenuje trajni. RAM je delovni pomnilnik. Vanj računalnik spravlja informacijo med delom in jo iz njega jemlje. Ob izklopu računalnika se cel RAM izprazni.



ROM


Delovni pomnilnik RAM


TRDI DISK

Trdi disk(angleško Hard Disk, HDD), tudi samo disk, je najbolj razširjena vrsta zunanjega pomnilnika. Je cenen in ob izklopu ohrani vsebino. Vsi podatki (slika, besedilo, zvok, programi, gonilniki..) na trdem disku so zapisani v datotekah. Disk je sestavljen iz več okroglih kovinskih plošč prevlečenih z magnetno snovjo, ki se med delovanjem vrtijo. Nad diskom je bralno pisalna glava. To je navitje, ki lahko magneti površino diska (pisanje), ali ugotavlja smer namagnetenosti (branje).
Lastnosti trdega diska so:
§  Zmogljivost (kapaciteta) trdega diska se običajno meri v GigaByte (GB). Leta 2005 je kapaciteta dosegla 500 GB.
§  Velikost trdega diska je največkrat 3,5", za prenosne računalnike pa 2,5".
§  Vmesnik. Najbolj znana sta ATA (PATA in SATA) ter SCSI.
§  Zanesljivost. Podatek MTBF nam pove koliko časa povprečno preteče med dvema napakama.
§  Danes se zmogljivost (kapaciteta) meri tudi v TeraByte (TB). 1 TB = 1000 GB.


                              

Sestava trdega diska

MOOROV ZAKON:
Kot je napisano v Moorovem zakonu, velja za vse zgoraj naštete komponente. Moorov zakon govori o večanju zmogljivosti integriranih vezij in pravi, da se vsako leto in pol podvoji zmogljivost integriranih vezij kot so procesorji, ram, trdi disk…

NAPAJALNIK:
Napajalnik je nujno potreben za delovanje računalnika. Delijo se po izhodni moči, hlajenju, velikosti… Napajalnik skrbi, da je do vsake naprave, katera potrebuje točno določeno napetost le ta stalna. 

Napajalna enota

OSNOVNA-MATIČNA PLOŠČA
(angleško motherboard, tudi mainboard) je osnovno tiskano vezje v osebnem računalniku (PC). Na matično ploščo se vstavijo oziroma se priključijo vse ostale sestavine: procesor, bralno pisalni pomnilnik (RAM), razširitvene kartice (naprimer grafična kartica) in zunanji pomnilnik. Matična plošča vsebuje tudi priključke za mnoge vmesnike.
Najpomembnejši sestavni del matične plošče je sistemski nabor, kateri povezuje ostale komponente med seboj. Sistemski nabor določa zmogljivosti matične plošče. Po navadi je razdeljen na dva dela, severni in južni most. Severni most skrbi za komunikacijo procesorja z pomnilnikom, ter pomembnejšimi razširitvenimi vmesniki, kot sta AGP in PCI. Severni most ima po navadi le eno PCI vodilo, ki je povezano na južni most. Južni most skrbi za Vhodno izhodne naprave , kot so PCI,IDE, FDD, LAN, SCI, USB, LPT in drugi vmesniki. Naprave priključene na matično ploščo so povezane z vodili, ki so ali paralelna ali pa serijska. Trenutni trendi se nagibajo v smer serijskih prenosov, le pri povezavi pomnilnika še vedno prevladujejo paralelni prenosi, ki omogočajo veliko večje prenose podatkov kot serijski.
Matična plošča
DVD ENOTA:

DVD enota služi tako branju, kot pisanju, če je le ta novejša. DVD enota bere ob enem CD-je, in DVD-je. Z njim je mogoče prebrati vse mogoče vrste datoteke, od slik do filmov, glasbe in programske opreme. Če pa je medij poškodovan, pa ga DVD enota ne zazna oziroma napiše da jemedij  poškodovan.

DVD enota



GRAFIČNA KARTICA:
Grafična kartica je posebna enota, katera služi prikazovanju slike na ekran. Grafične kartice imajo več vrst vodil, preko katerih komunicirajo z procesorjem. Povezujejo se lahko preko AGP, ISA, PCI, PCI-Express… Nekateri računalniki imajo grafično kartico integrirano na matično ploščo, nekateri pa jih imajo kot samostojne enote.

Sodobna grafična kartica



SESTAVLJANJE RAČUNALNIKA:

Za sestavo računalnika najprej potrebujemo vse njegove sestavne dele. Vse te sem naštel v zgornjem opisu digitalnega računalnika ter razložil delovanje posameznih komponent.

Sestava računalnika na grobo sledi po naslednjih korakih:

Vstavimo ter privijačimo osnovno ploščo v ohišje računalnika.

V zato namenjeno mesto v vgradimo napajalno enoto, in jo s pomočjo vijakov pritrdimo na ohišje.

Vstavimo DVD enoto, ter jo pritrdimo z vijaki.

Vgradimo disketno enoto.

Vstavimo trdi disk.

Na osnovno ploščo pritrdimo delovni pomnilnik RAM.

Priključimo napajanje osnovni plošči, ravno tako tudi ostalim komponentam.

Ohišje še zapremo, ter z vijaki pritrdimo stranice.



Ni komentarjev:

Objavite komentar